Van droom naar werkelijkheid: eten uit eigen schoolmoestuin en voedselbos

Een bord met wortel, radijs en komkommer op een kleurrijk tafelkleed

Zelfgemaakte hibiscusthee, kweeperenjam en appelflappen. Het is smullen geblazen op de Insingerschool in Soest. Sinds twee jaar krijgen leerlingen uit groep 5 en 6 lessen in hun eigen schoolmoestuin en voedselbos, en doen alle groepen mee aan Smaaklessen. Een grote wens van zowel de ouders als de school.

In oktober 2023 staken de Insingerschool in Soest en ouders tijdens een ‘droomavond’ de koppen bij elkaar: als we helemaal los mogen gaan, wat voor school willen we dan zijn voor onze kinderen? Al snel kwam meer verbinding met de natuur naar voren. Niet alleen met de natuur rondom de school, maar ook op het schoolplein zelf. Enthousiast werd onder andere een schoolmoestuin genoemd. De school ging voortvarend aan de slag. Om een deel van de kosten te dekken werden met hulp van de Gezonde School-adviseur subsidies aangevraagd, waaronder de Stimuleringsbijdrage Lekker naar Buiten! van Jong Leren Eten.

Hulp van moestuincoach

In februari van het jaar erop stak groep 5 de handen uit de mouwen en legde met hulp van IVN een voedselbosje aan. Kort daarna was het de beurt aan leerlingen uit groep 6 die hun eigen moestuin startten. Van de subsidie huurde de school onder andere een moestuincoach in die hielp met het uitzoeken van de juiste plek voor de moestuin. Ook maakte ze een teeltplan voor de komende jaren en gaf ze moestuinlessen. De groenten die de kinderen oogstten konden de leerkrachten gebruiken tijdens de Smaaklessen.  

Moestuin

Kweken, koken en proeven

Jenny Geelen is leerkrachtondersteuner en daarnaast ook coördinator Gezonde School en Groeneducatie op de Insingerschool. Zij vertelt: “Het eerste jaar was een groot succes: iedereen was enthousiast. Er werd gekweekt, gekookt en geproefd. En toen, vorig jaar, verhuisde de moestuincoach plots en kregen we tot overmaat van ramp ook geen subsidie meer toegekend. Er was echt even paniek. Hoe gingen we dit oplossen? Uiteindelijk kregen we via de gemeente een potje subsidie waarmee we de moestuincoach extra uren konden inhuren om alles zo goed mogelijk aan ons over te dragen. Ze heeft mij in die uren ook gecoacht, dat hielp enorm.”

Zonder moestuincoach en subsidie verder

Uiteindelijk is het de school gelukt om zonder moestuincoach en subsidie te blijven moestuinieren. Jenny: “Een moeder met groene vingers en moestuinervaring wilde wel lesgeven en allerlei ouders schoten te hulp qua materialen. De ene ouder regelde via haar werk bakjes om in voor te zaaien, de ander regelde hout voor het maken van plantenbordjes, er werden houtsnippers gedoneerd en we kregen goedkoop stekjes van een tuinderij in Soest. In de zomer hebben we een roulatiesysteem waarbij ouders de moestuin om de beurt water geven. Samen kregen we het voor elkaar.”

Bakjes en bordjes in de aarde

Draagvlak belangrijk 

Jenny eindigt: “Het helpt enorm dat er zo’n groot draagvlak is onder de ouders, de directie en het schoolteam. In ons jaarplan hebben we opgenomen dat we de voedseleducatielessen in de toekomst blijven geven en dat het een standaard onderdeel van ons curriculum is. We vinden het allemaal belangrijk dat kinderen buiten bezig zijn, meekrijgen waar ons eten vandaan komt en zich realiseren wat voor moeite het kost om het te maken.”

De Insingerschool is naast Gezonde School ook officieel een Afvalvrije School. Dat betekent onder andere dat kinderen hun drinken in bekers in plaats van pakjes mee naar school krijgen en dat ook de lunch verpakkingsvrij is.

Wil je ook met voedseleducatie op school aan de slag?

Vanaf 2 maart t/m 13 april kan je de Gezonde School subsidie aanvragen. Ook de Lekker naar Buiten subsidie staat diezelfde periode open en is aan te vragen via Mijn Gezonde School. Deze subsidies zijn een mooie stimulans om met voedseleducatie aan de slag te gaan. Via de Gezonde School subsidie helpt de Gezonde School-adviseur jullie om het structureel in het beleid op te nemen.